ד"ר דוד ורסנו

אינשטיין 40 תל אביב, קומה 6, חדר 611

טל. 058-5295437

ניתוחי לייזר להסרת משקפיים

 

מהו ניתוח הסרת משקפיים בלייזר?
ניתוח המיועד לאנשים המרכיבים משקפיים או עדשות מגע, ורוצים לראות היטב בלעדיהם. שם אחר, קצר יותר אבל מוכר פחות הוא "ניתוח תשבורת". צריך לזכור: זה ניתוח, וככל ניתוח, השפעתו על העין היא בלתי הפיכה.

מה קורה בניתוח?
אנשים צריכים להרכיב משקפיים או עדשות, כי מבנה העין אינו מתואם. העדשות שבעין חזקות או חלשות מדי, והתמונה שהן יוצרות אינה מגיעה למקום הנכון. ניתוח לייזר להסרת משקפיים משנה את צורת הקרנית על ידי "שיוף" ועיצוב פני השטח של הקרנית, במאצעות קרן לייזר.

מהי הקרנית?
הקרנית הוא "החלון הקדמי" של העין. האור שנכנס לעין עובר דרך הקרנית. הקרנית שקופה כמובן, וקמורה. הקמירות שלה גורמת לה להיות עדשה חזקה מאד, וכל שינוי עדין בקמירות גורם לשינוי גדול מאד בתכונות האופטיות של הקרנית. ניתוחי הלייזר להסרת משקפיים משתמשים בעובדה זאת כדי להשיג את המטרה - הסרת המשקפיים.

האם יש רק שיטה אחת של ניתוח לייזר להסרת משקפיים?
יש כמה שיטות.
קבוצה אחת של ניתוחים מבוצעת קרוב מאד לפני השטח של הקרנית. ניתוחים אלה כוללים את ה PRK, ה LASEK וה EpiK. שמות נוספים בהם משתמשים בקבוצה זו הם ASA ו SuperPRK. למעשה, ההבדלים בין הניתוחים אינם משמעותיים, ותוצאותיהם דומות. בכולם רקמת הקרנית נחשפת והלייזר מופעל כדי לשנות את הקמירות שלה.
קבוצה שניה של ניתוחים מבוצעת בעומק הקרנית. לשם כך, המנתח מבצע חיתוך לרוחב הקרנית, באמצעות סכין או לייזר. הפרוסה הקדמית של הקרנית מופשלת, הלייזר מופעל כדי לשנות את הקמירות שלה, ואז מוחזרת הפרוסה הקדמית למקומה. ניתוחים אלה כוללים LASIK ו IntraLASIK. גם בקבוצה זו, ההבדלים בין הניתוחים אינם גדולים והתוצאות דומות.

באיזו שיטה לבחור?
התשובה הקצרה והנכונה היא, שבקבוצה הראשונה (ניתוחים קרוב לפני השטח, כמו PRK), מרוויחים בטיחות: קבוצה שלמה של בעיות וסיבוכים הקשורים ליצירת הפרוסה בקרנית אינה קיימת. בקבוצה השניה (ניתוחים עם חיתוך פרוסה בקרנית, כמו  IntraLASIK), מרוויחים נוחות: בימים הראשונים יש פחות כאב והראיה טובה יותר. כך שבמשפט קצר, הבחירה היא בין בטיחות לנוחות. כל אחד צריך להחליט מה ההעדפה שלו. ההעדפה הברורה שלנו היא הבטיחות, ולכן הניתוח הנבחר שלנו הוא ה PRK.

כמה ניתוחים כאלה מבוצעים בשנה?
ההערכה היא שבישראל מבוצעים בין 10,000 ל 20,000 ניתוחים בשנה. בעולם מדובר על מליון או שני מליון ניתוחים בשנה.

מי מתאים לניתוח?
כדי לענות לשאלה זאת, צריך לעבור בדיקה מלאה, האורכת מספר שעות, ובסופה להעריך את הנתונים ולהגיע למסקנה. יש, עם זאת, כמה תנאים הכרחיים: מספר המשקפיים צריך להיות יציב, עובי הקרנית צריך להיות גדול מספיק, צורת הקרנית צריכה להיות נכונה, וכמובן העיניים צריכות להיות בריאות. יש עוד מצבי מחלה שמונעים מהאדם לעבור את הניתוח. פרטים אלו, ורבים אחרים, נבדקים בעת בדיקת ההתאמה.