ד"ר דוד ורסנו

אינשטיין 40 תל אביב, קומה 6, חדר 611

טל. 058-5295437

קרטוקונוס

 

איך אחנו רואים?

העין שלנו דומה במידה רבה למצלמה. המצלמה כוללת קולטי אור (פעם זה היה סרט צילום, היום זה רכיב אלקטרוני רגיש לאור) שעליהם נופלת התמונה, ומערכת עדשות, השוברות ומכוונות את האור המגיע מבחוץ אל קולטי האור. יצרני המצלמות מתכננים את חלקי המצלמה כך שהעדשות ישברו את האור בדיוק אל פני משטח קולטי האור, ושם תיווצר תמונה חדה שקולטי האור יוכלו לתעד.

העין אינה יוצרת על ידי מפעל תעשייתי, אך המבנה שלה דומה מאד. קולטי האור נמצאים ברשתית, המצויה בחלק האחורי של העין. שבירת האור מתרחשת בחלק קדמי של העין: בקרנית, שהיא החלון הקדמי השקוף של העין, ובעדשה התוך עינית, המצויה כמה מילימטר אחורה יותר בתוך העין. שבירת האור תלויה מאד בצורת העדשות. שינוי קל בצורה גורם לשינוי גדול בחדות התמונה.

בעין הבריאה הכל עובד נכון: האור שמגיע לקרנית נשבר במעבר דרכה, אחר כך הוא נשבר שוב בעדשה התוך עינית, ותוצאת השבירה בשני השלבים האלה היא תמונה חדה שנוצרת על הרשתית. הרשתית חשה את האור ומעבירה אותו דרך עצב הראיה אל המוח, הוא מפענח את התמונה, ונוצרת ההבנה המודעת שלנו: הנה פרח, הנה שקיעה, הנה אמא.


מה זה קרטוקונוס?

בקרטוקונוס התקלה מתרחשת בשלב הראשון: במעבר האור: בקרנית. הקרנית מאבדת את צורתה, נעשית קמורה יותר ולא אחידה, והתמונה המגיעה לרשתית הופכת לפחות ופחות ברורה. משקפיים יכולים לעזור מעט, אבל הצורה הלא סדירה של הקרנית גורמת לכך שבאזורים שונים של הקרנית האור נשבר יותר או פחות, ומשקפיים לא יכולים להתגבר על השונות בכוח השבירה בין אזורים שונים בקרנית. ככל שהקרטוקונוס מתקדם, עוות הצורה מתקדם, והתועלת שבמשקפיים פוחתת. בשלב הבא ניתן להשתמש בעדשות מגע קשות, שצורתן "נכונה" ומאפשרת שבירה אחידה יותר של האור. לעיתים אין ברירה וצריך להחליף את הקרנית בניתוח השתלת קרנית, אך ניתוח כזה אינו פיתרון מושלם, ולעיתים קרובות הראיה אינה טובה גם אחריו.

 

איך מתפתח קרטוקונוס?

קרטוקונוס אינו מחלה מידבקת. מקובל להתייחס לקרטוקונוס כלמחלה תורשתית. לרבים  מחולי הקרטוקונוס יש קרובי משפחה שגם להם יש קרטוקונוס, ולמרביתם אפשר למצוא במשפחה הקרובה אנשים עם מאפיינים המרמזים על אפשרות להתפתחות קרטוקונוס.


למה מופיע קרטוקונוס?

הקרנית היא אמנם בעלת תפקיד חשוב בשבירת האור, אבל קודם כל היא הדופן קדמית של העין. כוחות המופעלים על העין, כמו שפשוף עיניים, יכולים לעוות את צורת הקרנית. באנשים בהם אין בעיה תורשתית לא צפויה השפעה מיוחדת לשפשוף העיניים. לעומת זאת, באנשים בהם יש נטיה לקרטוקונוס, שפשוף העיניים עלול להחליש את הקרנית, למתוח אותה ולגרום לעוות של הצורה שלה. העוות הזה גורם לירידה באיכות השבירה של האור, כלומר באיכות הראיה.


אז לא לשפשף עיניים?

אם יש לך קרטוקונוס, שפשוף העיניים הוא גורם חשוב מאד בהתפתחות המחלה ובהידרדרות הראיה. עליך להפסיק לחלוטין לשפשף את עיניך. אם יש במשפחתך מישהו עם קרטוקונוס, כדאי מאד להימנע משפשוף העיניים. אם עברת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, המבוצע על הקרנית ומחליש אותה במידה מסויימת, גם כן כדאי מאד להימנע משפשוף עיניים.


אפשר לרפא את הקרטוקונוס?

אי אפשר לתקן את העיוות שכבר קרה, אבל אפשר לבלום את המשך ההידרדרות על ידי חיזוק של הקרנית באמצעות צילוב קרנית: Corneal Collagen Cross linking. (ראו גם בלשונית המתאימה למעלה)

 

more info