ד"ר דוד ורסנו

אינשטיין 40 תל אביב, קומה 6, חדר 611

טל. 058-5295437

טיפול בקרטוקונוס באמצעות צילוב קרנית

 

מה זה צילוב קרנית?

צילוב קרנית יוצר קשרים כימיים חדשים בחלבון העיקרי של הקרנית, הנקרא קולגן. קולגן הוא האחראי העיקרי לחוזק של הקרנית ולעמידתה בפני עיוותים. הקשרים הכימיים החדשים הופכים את הקרנית לקשיחה יותר ולעמידה יותר בפני הכוחות המופעלים עליה. התוצאה היא הפסקה של ההידרדרות וייצוב צורת הקרנית. הטיפול יעיל מאד, אך לא תמיד. בחלק קטן מהמטופלים הטיפול אינו מצליח לעצור את ההידרדרות.

 

האם זה טיפול חדש?

למעשה הטיפול איננו חדש כל כך. מאמר ראשון על טיפול באנשים בצילוב קרנית התפרסם ב 2003. בשנים שאחר כך התפרסם מידע נוסף והתבררו בהדרגה תוצאות הטיפול. בשנים האחרונות, עם הצטברות המידע, התפשט השימוש בצילוב קרנית מאד.

 

האם זה ניתוח?

צילוב קרנית אינו נחשב ניתוח, אבל זו פעולה הנעשית בתנאים סטריליים, כוללת יצירת שריטה על מרבית שטח הקרנית, ונמשכת כשעה. בצד התועלת, יש לצילוב קרנית גם סיכונים, ולכן יש לעשות אותו רק כאשר הסכנות הצפויות מהפעולה קטנות מהסכנות הצפויות מהימנעות מהפעולה (כלומר מהמשך התקדמות הקרטוקונוס ללא הפרעה).

 

איך נדע אם כדאי לעבור צילוב קרנית?

אנשים שלהם יש אבחנה של קרטוקונוס צריכים להתייעץ ברופא עיניים מומחה לתחום. לעיתים יוכל הרופא לקבוע מיד אם יש צורך בצילוב, ולעיתים ירצה לבצע בדיקות בהפרשי זמן כדי לקבוע אם מתרחשת הידרדרות, ולפי זה יקבע אם הצילוב נחוץ.